logo
Oferta
Cennik
Kontakt
menu icon

Święto miodu w Olecku

Wioletta Naruszewicz, 25.09.2014

Z inicjatywy Oleckiego Stowarzyszenia pszczelarzy "MELLIFERA", przy współpracy stowarzyszenia "Pszczółka" Wydział promocji Urzędu Miasta w Olecku zorganizował I Oleckie Święto miodu. Celem tego dnia było pokazanie okolicznym mieszkańcom i licznie odwiedzającym miasto turystom pracy pszczelarzy i ich pszczół. Przy okazji zaprezentowano też nowe stowarzyszenie pszczelarzy w Olecku.

Oleckie Stowarzyszenie "MELLIFERA" (nazwa pochodzi od łacińskego - Apis mellifera - pszczoła miodna) jest organizacją skupiającą pszczelarzy z terenu powiatu Oleckiego i okolic. Stowarzyszenie powstało jesienią 2012 roku. Jest organizacją młodą, ale z wielkimi planami na przyszłość.

Celem stowarzyszenia jest wszechstronna działalność w zakresie pszczelarstwa, czuwanie nad prawidłowym jego rozwojem i reprezentowanie interesów pszczelarzy, członków stowarzyszenia.

Stowarzyszenie prowadzi działalność kulturalną, oświatową i ekologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska. Propaguje wiedzę o znaczeniu pszczół w przyrodzie i życiu człowieka.

Zrzesza pszczelarzy zawodowych i właścicieli pasiek amatorskich. Członkowie to pszczelarze w wieku od 20 do ponad 80 lat. Pszczelarze zrzeszeni w tej organizacji to producenci miodu i innych cennych produktów pasiecznych o doskonałej jakości i z dobrą renomą.

Produkty sprzedawane są okolicznym mieszkańcom i odbiorcom w całej Polsce. Trafiają się też konsumenci zagraniczni, którzy cenią wyjątkowe walory miodu z naszego terenu, okolicy gdzie nie ma wielkiego przemysłu a przyroda jest krystalicznie czysta. Od dawna funkcjonuje określenie - miód z zielonych płuc Polski.

Grupa organizuje szereg spotkań, kursów i konferencji, gdzie podpowiada pszczelarzom jak w sposób zgodny z prawem wytwarzać produkty i jak je w estetyczny sposób przekazać klientom.

Zarząd stowarzyszenia jest otwarty na wszelkie propozycje - jak jeszcze można zainteresować lokalną społeczność wartością produktów pszczelich (w kontekście powrotu do zdrowego odżywiania i medycyny naturalnej).

Wiedzę swoją przekazują nieodpłatnie organizując pogadanki, prelekcje, pokazy oraz prezentacje dla dzieci i dla dorosłych.


Ze stowarzyszeniem współpracują dwie pasieki hodowlane/zarodowe działające w Olecku:
  • Gospodarstwo Pasieczne COLMENA (czyt. Kolmena) Pasieka Hodowlana Wioletty Naruszewicz
  • Pasieka Krajowej Rady Izb Rolniczych (dawniej pasieka Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt)

Obie pasieki zaopatrują pszczelarzy w matki pszczele dla poprawy jakości pogłowia pszczół (więcej miodu, pszczoły łagodne i nie roją się). Obie pasieki uczestniczą również w realizacji programu ochrony pszczół miejscowych w "Rejonie Zamkniętym Hodowli Pszczoły Augustowskiej". Jest to przedsięwzięcie realizowane z dużym sukcesem na skalę europejską już od prawie trzydziestu lat. Nasze wysiłki w ochronie miejscowej populacji pszczół są doceniane i wysoko notowane przez europejską organizację hodowli pszczoły środkowoeuropejskiej SICCAM.

Zarówno Zarząd jak i członkowie stowarzyszenia podejmują działania mające na celu promowanie grupy zawodowej pszczelarzy i wytwarzanych przez ich owady produktach wśród lokalnej społeczności. Pierwszym krokiem na tej drodze było zorganizowanie wspólnie z Urzędem Miasta w Olecku tego Święta. Marzenie nasze, by była to impreza cykliczna, organizowana corocznie w sierpniu (takie pszczelarskie dożynki) niestety się nie spełniło. Dzień został zdegradowany do roli zwykłego jarmarku, gdzie pszczelarze umieszczeni są jako jedni ze sprzedawców przysłowiowego "dżemu, mydła i powidła".

flower decoration
line decoration